Dnes je 10.01.2007

Cestovateľ.eu | Časopis Cestovateľ | Cestovná agentúra | Diskusné fórum | Kontakt
Prihláste sa alebo registrujte a využívajte všetky možnosti Cestovatel.eu!
e-mail: heslo:
01/2007
OBSAH
SLOVO ŠÉFA
CESTOVANIE S L. E. ZÁHOROM
KTO, ČO, KDE
TUNELY
POMÁHA PRI TOM AJ ŠTÁT
BONAQUA…
BOLI STE UŽ V ZÜRICHU?
ORIEŠKY KEŠU
O BULHARSKU „Z PRVEJ RUKY“
CHALKIDIKI V PLAMEŇOCH
PRÍBEH SCHWARZENBERSKÉHO KANÁLU
SVETOZNÁMY DINGAC
KNOSSOS
SLOVENSKÝ HOTEL V SEMMERINGU
DLHÁ JESEŇ – KRÁTKA ZIMA?
MYJAVA A OKOLIE
ORAVSKOU SKORUŠINOU NA BEŽKÁCH
VÔNE NÁS OVLÁDAJÚ
AIR SLOVAKIA ZMENILA VLASTNÍKA
NA NAJVYŠŠOM BODE MEXIKA
RODOS
ČO PODVAL, TO ĽUDSKÝ ŽIVOT…
Slovo šéfredaktora
INTERNETOVÝ DENNÍK CESTOVNÉHO RUCHU
Bude ministerstvo pre cestovný ruch? Zmeny v Cestovateľovi a prosba o spoluprácu Za cenu predplatného získajte tisíce
O Bulharsku „z prvej ruky“
„Prosím vás, ktorým smerom je more?“, „A to aj ja musím prísť na to prvé informačné stretnutie?“, „Ako to, že z bezpečnostných dôvodov musíme byť presťahovaní? Ja som si zaplatila!“. Aj takýmito „perlami“ nás častovali naši turisti. Niektoré výroky si proste budeme pamätať do konca života...

Ďalšia sezóna v Bulharsku je za nami a človek by si myslel, že pôsobenie na čiernomorskom pobreží začína zaváňať stereotypom. No opak je pravdou. Ide o dynamicky sa rozvíjajúcu oblasť. Spolu s kolegyňami som tu strávila už druhé leto a môžem skonštatovať, že bolo úspešné. Slnečné pobrežie a Nesebar patria medzi najvyhľadávanejšie letoviská na čiernomorskom pobreží.

Čo vidí oko Slováka

Novostavby, už po roku funkčné a v plnej prevádzke, doslova uhorková sezóna realitných kancelárií, ktoré profitujú hlavne z Angličanov túžiacich po letnom sídle za „lacný peniaz“. V neposlednom rade je to prílev stále mladších ročníkov, hlavne zo Škandinávie, a s nimi aj značný prílev financií. Zábavné podniky plné mládeže a nielen mládeže, vychutnávajúcej si pre nich „zakázané ovocie“. A aby som nezabudla. Turista je veľmi inovatívny. Čím väčšia pozornosť okolia, tým väčšia zábava. Čo tak rozložiť si nafukovačky po celom hotelovom bazéne a podľa vzoru jednej „veľkej“ anglickej rodiny súťažiť, kto prebehne na druhú stranu bez toho, aby spadol do vody? Najväčšiu radosť má iste turista, ktorý v bazéne napriek všetkému ostal. Bulharský občan nebráni žiadnej zábave, hlavne keď sa z nej dá finančne ťažiť.
Jednoducho: „maňana“

Ale aby som nebola taká prísna, Bulharsko je hlavne krásna krajina plná zvláštností, protikladov a prekvapení. More a slnko, no hlavne úžasná história, kultúra, zvyky a tradície, ako aj špecifická mentalita a prírodne bohatstvo z nej robia destináciu nielen pre letnú dovolenku. Každá veková kategória si tu príde na svoje a nezabúda sa ani na náročných klientov. Prvá vec, s ktorou sme oboznamovali našich turistov, bola osobitá mentalita Bulharov. Ako typickí južania, a teda „národ slnečný“, obohatení slovanskou otvorenosťou, sú pohostinní a veľmi srdeční. Majú zásadu, že „na všetko je čas“ a „nikam sa netreba ponáhľať“. V mnohých situáciach sa nedá nevšímnuť si opačné myslenie. To, čo my pokladáme za bezproblémové, je pre nich vec neriešiteľná. Takže niekedy nadobúdate pocit, že z komára robia somára. No funguje to aj naopak. To sme zakúsili na vlastnej koži, počas najväčšej výmeny turnusov. Večerný prílet-odlet a lietadlo nikde. Naivne som sa domnievala, že mi letisko, po 7 hodinách strávených s právom nervóznymi klientmi, poskytne informáciu o čase príletu. Odpoveď pracovníka informácií znela: „Keď priletí, tak to zahlásime“.
Ale aj tento kolorit je dôvodom, prečo sa ľudia do Bulharska každoročne radi vracajú. Kde inde by ste zažili takýto „organizovaný chaos“? Na druhej strane, poznatok nového spôsobu myslenia nemusí byť na škodu. Hlavne, keď si uvedomíte, že niektoré veci si nezaslúžia váš stres. A napokon, keď tu už trávite druhú sezónu, isté súvislosti vám budú pripadať úplne prirodzené.

Nielen more a pláže

Ako som už spomínala, Bulharsko neponúka len more a krásne pieskové pláže. I keď v súčasnosti sú práve ony najväčším lákadlom pre turistov. Navštíviť sa oplatí aj vnútrozemie tejto balkánskej krajiny.
Napríklad oblasť Kazanlaku s ružovými poliami, odkiaľ sa importuje svetoznámy ružový olej. Táto oblasť ožíva aj ako centrum „Údolia tráckych kráľov“. Blízke okolie Kazanlaku bolo dôležitou tráckou osadou a je posiaté množstvom mohýl. Toto miesto má pre Bulharsko rovnakú vážnosť ako pre Egypt Luxor.

ZUZANA PIPTOVÁ, STANISLAVA KODAJKOVÁ A SIMONA HERIBANOVÁ
(úryvok z Cestovateľa Január 2007)
Úvodná stránka | Reklama | Predplatné | Kontakt